Únor 2010

10. // Odjíždím k babičce

28. února 2010 v 9:59 | Kikusza |  Můj deník
Tak, dneska odpoledne odjíždím. Jedu do středy k babičce. Není tam net, ale to snad přežiju:D
Tak se tady mějte a možná u babky složím zase nějakou básničku a pak ji tady přidám:)

PS.: Pište, co by mohlo vylepšit můj blog! xD

Kusovka 2.8

27. února 2010 v 10:05 | Kikusza |  Pictures on pieces

Želva bahenní

27. února 2010 v 9:59 | Kikusza
• Popis:

Želva bahenní se řadí mezi želvy přechodného typu (tj. bahenní želvy). Želvy tohoto typu mají končetiny podobné jako suchozemské želvy a krunýř naopak spíše jako želvy vodní. Samice želvy bahenní může dorůstat až 25 cm, naproti tomu drobný sameček měří jen okolo 15 cm. Samec má oči hnědé, samice nažloutlé.

• Potrava:

Je to želva dravá, živí se převážně malými rybami, obojživelníky, plži, mlži a hmyzem.

• Mláďata:

Samice klade 3-16 vajec. Samice je může zahrabat i poměrně daleko od vody na slunném a nejlépe písčitém břehu. Mláďata se líhnou asi po 100 dnech (při nepřízni počasí ale vylézají až dalšího jara). Pohlavní dospělosti želva dosahuje asi okolo 10 roku života a žít může přes sto let (některé zdroje dokonce uvádějí 120).

• Výskyt:

Želva bahenní se vyskytuje v téměř celé Evropě (vyjma severských států), na Blízkém východě a v severní Africe.

V ČR je chráněna jako kriticky ohrožený druh a její výskyt je zaznamenáván pouze náhodně. Větší šance na její spatření je na Slovensku, i tam je však přísně chráněna. V ČR byla několikrát uměle vysazena, přesto nedošlo k zvýšení jejích stavů.

Zdroj: Wikipedia


Slon Indický

27. února 2010 v 9:49 | Kikusza
• Popis:

Je menší než jeho africký příbuzný, nejjednodušším rozlišovacím znakem je velikost uší - slon indický je má výrazně menší. Stoličky mají tvar podobný vymřelým mamutům, což ukazuje na bližší příbuznost těchto druhů. Slon indický má na chobotu pouze jeden prstík (výběžek na konci chobotu sloužící k uchopení menších předmětů).

Slon indický má více klenutou páteř než slon africký, na každém zadním chodidle má čtyři nehty místo tří, na čele dvě vybouleniny a pouze 19 párů žeber (slon africký jich má 21). Samicím obvykle nenarůstají kly a když ano, tak jsou jen stěží viditelné i když slon otevře tlamu. Na rozdíl od slona afrického, který používá přední končetiny téměř výhradně k manipulaci se zeminou, umí společně s trupem lépe využívat přední končetiny k manipulaci s objekty.

• Velikost a váha:

Slon indický dorůstá do výšky 2 - 4 metry a váží 3 - 5 tun. Jeho ocas dosahuje délky 1 m až 1, 5 m. Velikost slonů v přírodě byla v minulosti zveličována. Nejtěžší zaznamenaný jedinec vážil 8 tun, byl vysoký 3, 35 metru a dlouhý 8, 6 metru.

Samci:

Samci jsou většinou samotáři a v době říje bojují o samice. Mladší samci mohou vytvářet menší skupinky. Samci pohlavně dospívají v patnácti letech a poté se každý rok dostávají do říje zvané "musth".

Samice:

Samice žijí v malých skupinách. Mají matriarchální společnost, skupina je vedena nejstarší samicí. Dospívají v 9-15 roku života. Březost trvá 18-22 měsíců a rodí jedno nebo výjimečně dvě mláďata. Mládě je zcela vyvinuté v 19. měsíci, ale zůstává v děloze aby vyrostlo a matka jej mohla krmit.

• Riziko pro člověka:

Ve většině období roku jsou sloni indičtí plaší, spíše utečou než by se pouštěli do boje. Osamělí tuláci jsou často výjimkou tohoto pravidla, někdy neočekávaně útočí na kolemjdoucí. Samotářští sloni si někdy najdou místo blízko silnice a způsobí její neprůjezdnost. Samice s potomky jsou vždy nebezpečné, když se k nim někdo přiblíží. Slon indický útočí s chobotem pevně zkrouceným nahoru. Útočí tak, že nepřítele udupe, nebo přitlačí k zemi pomocí klů. V době říje je slon velmi nebezpečný nejen k lidem, ale i ke svým společníkům.

Zdroj: Wikipedia


Vlk obecný

27. února 2010 v 9:41 | Kikusza

• Popis:

Vlk obecný je největší psovitá šelma. Samice bývají menší než samci, velikost vlka záleží také na poddruhu. Vlci žijící na severu jsou obecně větší než poddruhy z jižní části areálu.

Vlk se na první pohled podobá německému ovčáckému psu, liší se však od něj v několika drobnostech. Má širší a zašpičatělejší hlavu, šikměji postavené oči a kratší, výrazně trojúhelníkovité uši.

Vlci mají 42 zubů. Vlčí špičák může být dlouhý až 6,5 cm, silné trháky a mohutné žvýkací svaly umožňují vlkovi chytit a zabít kořist.

• Vlčí srst:

Vlčí srst se skládá ze dvou vrstev: vrchní vrstva je tvořena hustými chlupy, které odpuzují vlhkost, podsada je měkká a slouží jako tepelná izolace. Izolační schopnost vlčí srsti je tak dobrá, že na vlkovi netaje sníh. Vlci mají huňatý ocas, který v zimě používají jako přikrývku. Severní poddruhy mají srst také podstatně delší a hustší než jižní.

Vlci jsou po lidech nejrozmanitějším druhem na světě - jejich srst může být čistě bílá, úplně černá, vybarvená ve všech odstínech šedé, skořicová, krémová, hnědá, stříbrná i zlatá. Možné jsou samozřejmě všechny přechody.

Zbarvení také závisí na sezóně. Zimní srst bývá světlejší a hustší.

Většina vlků má tmavší hřbet a světlejší břicho, často mívají tmavší masku okolo očí.

U vlka eurasijského, poddruhu vlka obecného, převládá podle sezóny rezavohnědý až šedočerný odstín, pouze spodní část těla a vnitřní strany končetin jsou nažloutlé až bělavé a vnější okraje ušních boltců černé. Pruh tmavší srsti se někdy táhne i středem hřbetu.

• Vlk v Česku:

Vlk obecný je v Česku chráněným druhem. Vlci žili na území Česka v hojném počtu do konce 17. století, poté jejich stav klesal kvůli lovu, až byli na přelomu 19. a 20. století zcela vyhubeni (poslední vlk na Šumavě zastřelen 2. prosince 1874, posledního vlka v Beskydech zastřelil 5. března 1914 František Jež). První potvrzené údaje o návratu vlků na území Česka pocházejí z roku 1994. Několik jedinců obývá Beskydy, kam přišli ze Slovenska. Jsou velmi ohroženi nelegálním odstřelem. Odhaduje se že k roku 2006 bylo v Beskydech přibližně 10 jedinců. Ojediněle se vlci vyskytují také v Rychlebských horách a Jeseníkách [7], pozorování osamělých jedinců bylo hlášeno i na Šumavě

Zdroj: Wikipedia


Hlemýžď zahradní

27. února 2010 v 9:31 | Kikusza

• Popis:

Hlemýžď zahradní má kulovitou pravotočivou ulitu z uhličitanu vápenatého širokou 32-50 mm a vysokou 30-50 mm. Tělo je však dlouhé asi 10 cm. Hlava nese 2 páry tykadel, z nichž ten delší pár nese oči a kratší pár je orgánem čichu a hmat. Ústní otvor obsahuje uvnitř radulu. Svalnatá noha vylučuje hlen, který slouží k pohybu. Vnitřní orgány jsou v plášti.

• Potrava:

Živí se rostlinami, které ukusuje pomocí raduly, denně zkonzumuje tolik potravy, kolik sám váží. Na rozdíl od mnoha jiných plžů dokáže trávit celulózu.

• Vývoj a rozmnožování:

Hlemýžď je hermafrodit, vývoj je přímý. Po spáření jedinec naklade do dutiny, kterou si sám vyhrabal v zemi, 25-50 vajíček. Dožívá se pěti až sedmi let.

• Využití hlemýždě člověkem:

V některých zemích slouží jako potrava člověka, či se pořádají i hlemýždí závody. Jejich chov k jídlu byl znám už za dob Římanů. Dnes je konzumováno přibližně 15 druhů rodu Helix. Masový chov, který by pokryl poptávku, se stále nedaří. Získávají se tedy většinou sběrem v přírodě. To může ovšem v některých lokalitách znamenat vážné ohrožení populací.

Zdroj: Wikipedia


Antilopa

27. února 2010 v 9:22 | Kikusza

• Popis:

Antilopa skákavá je kontrastně zbarvena: Její srst je krátká, na hřbetě a krku je světle hnědá. Má také tmavý pruh na hlavě, který vede od ucha, přes oko, až k čenichu. Hlava a břicho je obvykle bílé, výjimečně do šediva.

Samci a samice vypadají podobně a oba mají silné černé růžky ze zřetelnými prstenci, které jsou u samic menší a slabší. Springboci mají neobvyklý kožní záhyb, který se táhne od prostředka hřbetu ke kořeni ocasu. Když je zvíře vzrušené nebo vyplašené, rozevře tento záhyb a vztyčí dlouhé, bílé chlupy, které rostou uvnitř.

•Potrava:

Antilopy skákavé se živí listy keřů a trávou a nejsou závislé na vodě.

• Rozmnožování:

V době rozmnožování si samec někdy zakládá teritorium a harém 10 až 30 samic, ale běžná jsou i smíšená stáda. Boje samců v období říje jsou pozoruhodné, jelikož při nich samci vyskakují do výšky a sráží se svými rohy. Smrtelné úrazy jsou však výjimkou. Springboci se páří většinou v období sucha a porody přicházejí většinou v říjnu a listopadu, kdy je období dešťů. Samice rodí po asi 6 měsíční březosti jediné mládě.

Zdroj: Wikipedia


Golden Luxury

26. února 2010 v 15:42 | Kikusza
• Je tady opět nový design (ta zelená už mi totiž lezla krkem) Na tomhle dessu jsem se docela dost nadřela, i když to tak asi nevypadá. A sehnat vhodný obrázek? Pche - na netu je prd s prominutím!

• Máte nějaké návrhy, jak tento blog zlepšit? Jestli máte nějaký nápad, nebojte se to napsat. Alespoň budu vědět, co dál.

• No a od neděle do středy tady zase nebudu. Odjíždím totiž na jarní prázdniny za babičkou. Beru si s sebou noťas, ale nemám na něm net.

Zatím se mějte a pište, jak se vám líbí Golden Luxury:)

9. // Pátek, všech bláznů svátek:)

26. února 2010 v 13:53 | Kikusza |  Můj deník
Tak, dnes je konečně pátek. A příští týen máme konečně prádniny..:) Musím zvýraznit to konečně! Už mě totiž štvala ta písemka za písemkou a zkoušení za zkoušením! No a ještě, aby toho nebylo málo, musela mě při pátku naštvat naše úča z občanky další písemkou! Bylo to něco o lidských právech, ale já jsem všechno natypovala, protože mě to fakt nebaví:(

Další věc - v průběhu několika hodin tady možná uvidíte zase nový design.. Já vím, já vím. Měním to dost často! Ale já prostě nemůžu za to, že mě to tak baví tvořit xD

No nic, zatím se loučím a jdu hledat nějaké ty brushe na design xD


Rychlovka 0.1

24. února 2010 v 13:37 | Kikusza

Napiš pozpátku slovo: nejneobhospodařovatelnějšími

! Beru prvního !

Kusovka 2.7

22. února 2010 v 15:21 | Kikusza |  Pictures on pieces

SOUTĚŽE

22. února 2010 v 15:13 | Kikusza

SOUTĚŽE|
           Bleskovka 0.4

21. února 2010 v 9:35 | Kikusza

Volný čas

1. Co rád/a děláš ve svém volném čase?
2. Který předmět ve škole tě nejvíce baví? (kromě přestávky xD)
3. Který předmět ve škole tě nejméně baví?
4. Za co bys vyměnil/a školu?
5. Máš nootebook nebo počítač?
6. Léto nebo Zima?

* Co na diplomek?

Pouze první tři dostávají diplomek!